“EYT, EPT Oldu. Bankalardan Kredi Çekenler Ne Olacak?“ | TARIMIN SESİ

             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    EKONOMİ    |    GIDA-TARIM-HAYVANCILIK    |    SAĞLIK    |    KÜLTÜR SANAT    |    SPOR


“EYT, EPT Oldu. Bankalardan Kredi Çekenler Ne Olacak?“


CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, iktidarın TBMM Başkanlığına sunduğu EYT Yasası’nın beklentileri karşılamaktan uzak olduğunu söyledi.

 

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, iktidarın TBMM Başkanlığına sunduğuPerşembe günü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek EYT Yasası’nın beklentileri karşılamadığını söyledi. 

KÖTÜ SENARYO GERÇEK OLDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in “Emeklilikte Yaşa Takılanlarda, “8 Eylül 1999 öncesi 5000 prim gün şartını değiştirmiyoruz. Bu, kötü senaryoları kafanızdan silin” sözlerini hatırlatan Bulut, “Bu kötü senaryo gerçek oldu. Prim gününü beş bine tamamlayıp emeklilik hayali kuran EYT’liler "kademeli prim gün sayısı" ile karşı karşıya kaldı” dedi

KADEMELİ PRİM GETİRİLDİ

Cumhur İttifakı milletvekillerinin imzasıyla getirilen 4 maddelik kanun teklifinde 5000 ila 5975 gün kademeli prim koşulu şart koşulduğunu kaydeden Bulut, “Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde, “Emeklilikte Yaşa Takılanların yerini, Emeklilikte Prime Takılanların” alacağı yönünde yaptığı uyarıyı hatırlatarak, şöyle devam etti: 

EYT’LİLER KAZANÇ KAPISI DEĞİL

İktidar, milyonlarca kişinin umutla çıkmasını beklediği EYT’de yeni bir mağduriyet yarattı. EYT’lileri kazanç kapısına dönüştürdü. Eksik prim gününü tamamlamak için askerlik ve doğum borçlanması yapanlar ve borç ödemesi için kredi çekip taksit ödemeye başlamıştı. EYT’liler maaş almayı beklerken, şimdi borçlarını nasıl ödeyeceğini düşünüyor. 

KANUN TEKLİFİ REVİZE EDİLMELİ

Kanun Teklifi revize edilmeli, kademeli prim kaldırılmalı, 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olan herkes istisnasız kazanılmış hakkını almalıdır. Staj ve çıraklık sigortası başlangıcı emeklilik için de başlangıç sayılmalı, stajyerler EYT düzenlemesi kapsamına alınmalıdır.  Çalıştıkları halde SGK girişleri geç yapılan deprem mağdurlarının yer almadığı EYT yasası eksiktir.  

 

Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER

  HABER ARA
 
 
  
  YAZARLAR
   
  FLAŞ HABER 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

tariminsesi.com | Kurumsal Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
tariminsesi.com © Copyright 2013-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA