ANASAYFA   HABER ARŞİVİ   TARIMSAL HABER   BİTKİSEL ÜRETİM   GIDA   HAYVANSAL ÜRETİM   TEKNOLOJİ   EKONOMİ   ETKİNLİKLER
 
MERSİN’DE ALTERNATİF ÜRÜN | TARIMIN SESİ
 
MERSİN’DE ALTERNATİF ÜRÜN

MERSİN’İN TOROSLAR İLÇESİNDE TOROSLAR BELEDİYESİNİNDE DESTEKLEDİĞİ ALTERNATİF ÜRÜN OLAN

 

MERSİN'İN MERKEZ İLÇE TOROSLAR BELEDİYESİ, ANAVATANI MEKSİKA,  ASYA VE GÜNEY AMERİKA OLAN TÜRKİYE'DE ‘EJDER MEYVESİ’ OLARAK BİLİNEN 'PİTAHA' MERSİNDE ÜRETİCİLERE ALTERNATİF ÜRÜN OLMA YOLUNDA.

AVRUPA’DA TANESİ 15 DOLARA ALICI BULAN, TÜRKİYE’DE İSE 10-15 LİRADAN SATILAN MEYVENİN, MERSİNLİ ÜRETİCİLER İÇİN ALTERNATİF ÜRÜN OLABİLECEĞİ İFADE EDİLDİ. MERSİN’DE ÜRETİM YAPAN ZEKİ ÇOBAN VE ALİ TİMURÇİN EJDER MEYVESİNİN, OLDUKÇA DÜŞÜK MALİYETLİ ANCAK BOL KAZANÇLI BİR ÜRÜN OLDUĞU İFADE ETTİ.

 

ZEKİ ÇOBAN, EJDERHA MEYVESİNİ TÜRKİYEYE GETİRİŞ AŞAMALARINI ŞU ŞEKİLDE AÇIKLADI. 

"VİYETNAMDA ÇOK İYİ TANIDIĞIM BİR DOSTUM BENİ VİYETNAMA DAVET ETTİ BENDE GİTTİM. SONRA ORADA BU MEYVEYİ GÖRDÜM TADINA BAKTIM ÇOK HOŞUMA GİTTİ VE BU ÜRÜN HAKKINDA ARAŞTIRMALAR YAPTIM. BU MEYVEYİ ARAŞTIRMALARIM SONUCU TÜRKİYE İKLİMİNE UYGUNLUĞU OLDUĞU İÇİN BURAYA GETİRİP ÜRETMEYE BAŞLADIM. ÜRÜN UCUZ MALİYETLERLE ÇOK İYİ KAR BIRAKABİLİYOR, BİZDE KENDİ FİDEMİZİ YETİŞTİRMEYE BAŞLADIK BU ÜRÜNÜ SERİ ÜRETİM YAPMAYA BAŞLADIK, PAZAR OLANAKLARI ÇOK İYİ VE ÜRÜN VERİMİ DE GÜZEL. "

 

ASLINDA ERKEK KUAFÖRÜ OLAN ÜRETİCİLERDEN ALİ TEMUÇİ İSE "ASIL MESLEĞİM KUAFÖRLÜKTÜ SONRA BU MEYVE DİKKATİMİ ÇEKTİ VE KÜÇÜK BİR YER ALDIM KENDİME. AMATÖR OLARAK BU MEYVEYİ ÜRETMEYE ÇALIŞTIM SONRA ZEKİ ARKADAŞ BANA YARDIMCI OLDU ZEKİ ARKADAŞIM BU KONUDA DAHA PROFESYONEL OLDUĞU İÇİN ONUNLA BİRLİKTE ÇALIŞMAYA BAŞLADIK."

 

KONUYLA İLGİLİ PARK BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ'NDE AÇIKLAMA YAPAN TOROSLAR BELEDİYE BAŞKANI HAMİT TUNA ÇİFTÇİLERİMİZ İÇİN GEREKEN ÇALIŞMALARI EKSİKSİZ YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ DEDİ.

"TUNA,BİZ ÜLKE VE BELEDİYE OLARAK HER DAİM ÜRETMEKTEN YANAYIZ,BİZ GENELLİKLE YENİLİKÇİ VE ARAŞTIRMACI ŞEKİLDE İNOVATİF ÇALIŞMALAR YÜRÜTMEKTEYİZ. EJDERHA MEYVESİDE BU ARAŞTIRLAR SONUCU TOROSLARDA ÜRETİLMEYE BAŞLADI. AMACIMIZ ÇİFTÇİYE YÖN GÖSTERMEK VE ÖNÜNÜ AÇMAKTIR VE BUNUN İÇİN ELİMİZDEN GELEN HERŞEYİ YAPMAYA GAYRET GÖSTERİYORUZ. İNŞALLAH MERSİNDE ALTERNATİF ÜRÜN ÜRETMENİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAŞAYACAĞIZ." DİYE KONUŞTU.

 


 

 

 
ANASAYFA    |    İLETİŞİM    |    KÜNYE   |    SIK KULLANILANLARA EKLE    |    GİZLİLİK İLKELERİ

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
tariminsesi.com © Copyright 2013-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA