ÖZDEMİR: “AFGANİSTAN’DA TALİBAN ŞİDDETİNE SESSİZ KALMAYIN” | TARIMIN SESİ

             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    EKONOMİ    |    GIDA-TARIM-HAYVANCILIK    |    SAĞLIK    |    KÜLTÜR SANAT    |    SPOR


ÖZDEMİR: “AFGANİSTAN’DA TALİBAN ŞİDDETİNE SESSİZ KALMAYIN”


Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir yaptığı yazılı açıklamasında, Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesinin ardından başta kadın ve çocuklar olmak üzere Afgan halkının karşı karşıya kaldığı insan hakları ihlaline dikkat çekerek, “Dünyaya sesleniyoruz. Afganistan’da Taliban şiddetine sessiz kalmayın” çağrısı yaptı.

 

Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesiyle başta kadın ve kız çocukları olmak üzere, insan hak ve özgürlüklerinin tehdit altına girdiğine dikkat çeken Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir, “Afganistanlı kadınların ve kız çocuklarının şeriat kanunları adı altında insanlık dışı cezai uygulamalara maruz kalarak karanlık günlere dönüleceği endişesini yaşamaktayız. Taliban tarafından kız çocukların ve bekâr kadınların askerlere teslim edilmesi yönünde talimat verilmesi, onların bedenleri ve yaşam hakları üzerinde ciddi tehdit oluşturduğunu apaçık göstermektedir.  

“ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARININ ÖNEMLİ OLDUĞU BİR KEZ DAHA ANLAŞILMIŞTIR” 

Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesinin ardından yaşananlar, laiklik ve cumhuriyetin kazanımlarının ülkemiz için ne kadar değerli olduğunu ortaya koymuştur. Laiklik yoksa demokrasi de yoktur, kişi hak ve özgürlükler de yoktur. Taliban yönetimindeki karanlık tablo, büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılaplarına sahip çıkılmasının,  yaşam hakkı ile kişi hak ve özgürlüklerin korunmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Dünyaya sesleniyoruz! Afganistanlı kadınların ve Afgan halkının çaresizliğine seyirci kalmayın.  Taliban şiddetine sessiz kalmayın. Onlar için güvenli alan oluşturulmalı, dünya ülkeleri Afganistanlı kadınların ve çocuklarının yaşam haklarının güvence altına alınması için birlik olmalıdır” ifadesini kullandı.

 

Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER

  HABER ARA
 
 
  
  YAZARLAR
   
  FLAŞ HABER 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

tariminsesi.com | Kurumsal Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
tariminsesi.com © Copyright 2013-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA