Soru: Öğrenciler en temel haklardan biri olan barınma hakkıyla ilgili ... | TARIMIN SESİ

             HABER ARŞİVİ    |    TARIM    |    HAYVANCILIK    |    GIDA    |    GÜNCEL    |    SAĞLIK    |    EKONOMİ    |    WEB TV


Soru: Öğrenciler en temel haklardan biri olan barınma hakkıyla ilgili ...


HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, üniversite öğrencilerinin barınma problemi meclis gündemine taşıdı.

 

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili hem Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in hem de Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun yanıtlamaları için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan şunları söyledi: Yüz yüze eğitim kararının açıklanmasının ardından Türkiye'de örgün aktif öğrenim gören yaklaşık 8 milyon üniversite öğrencisi ders başı yapmaktadır. Ancak son dönemdeki fahiş fiyat artışları sebebiyle öğrenciler mağdur olmaktadır. Ev, yurt ve apartlardaki kiraların yüksekliğinden şikayetçi olan üniversite öğrencileri, başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Mersin, Van, Kocaeli, Tunceli Gümüşhane gibi çeşitli kentlerde barınma talebiyle eylem yapmaktadır. Öğrenciler, "Barınamıyoruz", ''Yurtsuzlar'' gibi kurdukları oluşumlarla geceleri banklarda geçirmektedir. Öğrenciler aylık 650 lira olan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu bursu (KYK) kredi/burs miktarının yüksek ev kiraları ve özel yurt ile apartlardaki fahiş zam karşısında eridiğini belirterek yüksek kira fiyatlarının yanı sıra ev sahiplerinin öğrenciye ev vermemesi ya da emlakçıların fahiş ücretler istemesinin de kendilerini zorladığını söylemektedir.

Diğer yandan Türkiye'de örgün aktif öğrenim gören yaklaşık 8 milyon öğrenciden sadece 700 bininin KYK yurtlarında kalabildiğini belirten öğrenciler, İstanbul'da en düşük özel yurt ücretinin bin 250 lira iken bunun 8 bin liraya kadar çıktığını belirtmektedir.

Öğrenciler en temel haklardan biri olan barınma hakkıyla ilgili yaşanan mevcut durumun sadece kendileri için değil, ülke için bir sorun olduğuna dikkat çekmektedir. 

Türkiye genelinde yüzde 70 ile yüzde 290 arasında değişen kira artışları nedeniyle evsiz kaldıklarını belirten öğrencilerburs ücretinin, yurt kapasitesinin ve sayısının arttırılması, kiraların denetlenerek düşürülmesi ve öğrenci evlerinin desteklenmesini gibi taleplerde bulunmaktadır. 

Rıdvan Turan önergesinde iki Bakana şu soruları yöneltti

1. Bakanlığınız üniversite öğrencilerinin yaşadığı barınma sorununu nasıl çözmeyi planlamaktadır?
2. Fahiş fiyat uygulayan ev sahipleri ve emlakçılara yönelik herhangi bir yaptırımınız ve yasal düzenleme olacak mıdır? 
3. Burs ücretlerinin, yurt kapasitelerinin ve sayılarının arttırılmasına yönelik çalışmalarınız varsa nelerdir?
4. Yurt genelinde üniversite öğrencilerinin yaşadığı barınma sorununu temelden çözmek için Bakanlığınızın hayata geçirmeyi planladığı herhangi bir projesi var mıdır?

 

 

 

Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER

  HABER ARA
 
 
  
  YAZARLAR
   
  FLAŞ HABER 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

tariminsesi.com | Kurumsal Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
tariminsesi.com © Copyright 2013-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA