“ETİ BAKIR MADEN İŞLETMESİNE AİT ZEHİRLİ SU HAVUZLARI TEHDİT OLUŞTURMAKTADIR“ | TARIMIN SESİ

             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    EKONOMİ    |    GIDA-TARIM-HAYVANCILIK    |    SAĞLIK    |    KÜLTÜR SANAT    |    SPOR


“ETİ BAKIR MADEN İŞLETMESİNE AİT ZEHİRLİ SU HAVUZLARI TEHDİT OLUŞTURMAKTADIR“


CHP’Lİ TUTDERE: İKTİDAR MADENCİLİK FAALİYETLERİNDE RANT UĞRUNA TEDBİRSİZLİK VE HUKUKSUZLUĞA GÖZ YUMUYOR

 

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmasında Erzincan İliç’te bulunan bir altın madeninde meydana gelen siyanür kazasını hatırlatarak benzer bir felaketin Adıyaman’da da yaşanmaması için yetkililere uyarılarda bulundu. 

 

İktidar Yandaşı Korumak İçin Hukuksuzluğa Göz Yumuyor

 

Rant uğruna madencilik faaliyetlerinde hukuksuzluk ve tedbirsizliklere göz yumulduğunu vurgulayan Milletvekili Tutdere bu durumun doğa ve çevre katliamına sebebiyet verdiğini ifade etti. 

 

Tutdere, “İktidar, yandaşlarını korumak için ve rant uğruna madencilik faaliyetlerinde zaman zaman tedbirsizlik ve hukuksuzluklara göz yummaktadır. Ülkemizde madencilik faaliyetleri bu nedenle bazen doğa ve çevre katliamlarına yol açmaktadır. En son, 21 Haziran 2022 tarihinde Erzincan İliç'te faaliyet gösteren bir maden ocağının kirli su havuzlarındaki kirli ve zehirli sular yaşanan sızıntı sonucu ülkemizin en önemli su kaynağı olan Fırat Nehri'ni kirletmiş, büyük bir felakete yol açmıştır.” ifadelerini kullandı.  

 

Eti Bakır’a Ait Zehirli Su Havuzları Atatürk Barajı Ve Koçali Barajı İçin Tehdit

 

Erzincan’ın İliç ilçesinde faaliyet gösteren bir altın madeninde 21 Haziran 2022 tarihinde meydana gelen siyanür faciasına dikkat çekerek Adıyaman’da da benzer bir durumun yaşanmaması için uyarılarda bulunan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Tutdere kurumları göreve davet etti.

 

Eti Bakır Maden işletmesine ait zehirli su havuzlarının tehdit oluşturduğunun altını çizen Tutdere, “Adıyaman'da faaliyet gösteren Eti Bakır Maden İşletmesine ait kirli ve zehirli su havuzları Atatürk Barajı ve Koçali Barajı için aynı şekilde tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle ilgili tüm kurumları göreve davet ediyorum. Başka bir çevre felaketi, doğa felaketi yaşanmadan gerekli tedbirleri alın, zehirli havuzları kapatın.” şeklinde konuştu.

 

Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER

  HABER ARA
 
 
  
  YAZARLAR
   
  FLAŞ HABER 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

tariminsesi.com | Kurumsal Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
tariminsesi.com © Copyright 2013-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA