TÜİOSB BAŞKANI AYKÜREK BALTA :HEDEFİMİZ, 29 EKİM’DE 29 FABRİKANIN TEMELİNİ ATMAK | TARIMIN SESİ

             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    EKONOMİ    |    GIDA-TARIM-HAYVANCILIK    |    SAĞLIK    |    KÜLTÜR SANAT    |    SPOR


TÜİOSB BAŞKANI AYKÜREK BALTA :HEDEFİMİZ, 29 EKİM’DE 29 FABRİKANIN TEMELİNİ ATMAK


Mersin-Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TÜİOSB) Müteşebbis Heyet Toplantısı, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan başkanlığında, TÜİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta ve müteşebbis heyet üyelerinin katılımıyla TÜİOSB şantiye ofisinde gerçekleştirildi.

 

TÜİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta, toplantıda yaptığı konuşmada, "Türkiye’nin Yeni Nesil Sanayi Üssü'nde altyapısı güçlü, modern ve güvenli üretim merkezlerinin inşaatlarına yakın zamanda başlamayı planlıyoruz. Hedefimiz 29 Ekim'de 29 fabrikamızın temelini atmak." dedi.

TÜİOSB Müteşebbis Heyet toplantısı Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan başkanlığında TÜİOSB Şantiye binasında gerçekleştirildi. Mersin’de göreve başladığı ilk günden buyana kent genelinde düzenlenen toplantılara katıldığını belirten Vali Pehlivan, “Sahada olmak verimliliği her zaman artırır. Dün de iş insanlarımızla toplantıdaydık ve orada da ifade ettim. Her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve bir idareci olarak toplumumuzun geleceği için ekonominin ve bununla beraber istihdamın ne kadar önemli olduğunu biliyor, yatırıma, üretime ve istihdama yönelik adımlardan her zaman heyecan duyuyorum. Mersin’de de bunun gerçekten alt yapısı var ve bu konuda önemli adımlar atılmış. TÜİOSB de atılan bu önemli adımlardan birisi.” dedi. 

TÜİOSB’nin güzel yatırımlara vesile olacağına inandığını belirten Vali Pehlivan, “Bu tür toplantılarda bilgi alışverişinde ve değerlendirmelerde bulunacağız. Mümkün olan en kısa sürede somut adımların atılarak zaman içerisinde TÜİOSB’nin daha da gelişmesi noktasında da devletimiz adına gerekli katkıyı tüm kurum ve kuruluşlarımızla birlikte yapacağız.” şeklinde konuştu.

"Tüm Türkiye’ye örnek bir projeyi hayata geçirdik”
TÜİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta da toplantıda TÜİOSB’de yürütülen altyapı inşaat çalışmaları, fabrika inşaat projeleri ve hedeflerle ilgili bir sunum gerçekleştirdi. TÜİOSB olarak Türkiye’nin bereketli topraklarının bulunduğu Çukurova’da ihracata dayalı rol model olma hedefiyle yola çıktıklarını belirten Başkan Gül Akyürek Balta, “Tarımın sanayileşmesi, ülkemizin kalkınması, çocuklarımızın geleceği ve sağlıklı gıdanın tüm dünya için bir gereklilik olduğu anlayışından hareketle Çukurovalı genç iş insanları olarak TÜİOSB’yi kurarak bölgemizde böyle örnek bir projeyi hayata geçirmekten büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

TÜİOSB’nin, Türkiye’nin ilk ihracatçı dijital ve yeşil Organize Sanayi Bölgesi olan, Endüstri 4.0 hedefiyle, çevreye ve insana saygıyı esas alan yeni nesil sanayi üssü olduğunu vurgulayan Gül Akyürek Balta, “TÜİOSB’de; Avrupa Yeşil Mutabakatına uyumlu, sürdürülebilir üretime dayalı dijital tarım ve gıda ekosistemini kuruyoruz. Bu ekosistemin en önemli çıktısı olan ve yüksek kaliteyi ifade eden DigiGreenFoodValley sertifikasıyla ürünlerimizi ihraç ederek ülkemize katma değer sağlayacak ve yatırımlarımızı yeni nesil OSB’mizde büyüteceğiz. Hedefimiz, 300 milyon dolarlık yatırımla 10 bin nitelikli istihdam ve 250 milyon dolarlık ihracat yapmak. Tarladan gelen ürün kendi test laboratuvarlarımızdan geçtikten sonra dijital alt yapısı olan fabrikalarımızda işlenerek pakete girene kadar olan tüm süreçlerinin dijital yolculuğunun QR koda işlendiği bir sertifika sistemi oluşturuyoruz. Bu sertifika sayesinde her bir yatırımcımızın güçlü olduğu ürünlerle, güçlü olduğu pazarları ortak lojistik merkezimiz sayesinde bir platformda bir araya getirerek ihracattaki payımızı çok daha artıracağız." ifadelerini kullandı. 

“Cumhuriyet Bayramı’nda çifte bayram yaşatmayı hedefliyoruz”

Gül Akyürek Balta, TÜİOSB'nin hafriyat çalışmalarının ilgili yönetmeliklere uygun ve yüzde 98 sıkıştırma sağlanarak en üst standartlarda uygulandığı bilgisini vererek, şunları söyledi: "Kazı ve kontrollü dolgu imalatlarımız, projelerine uygun olarak şekilde gerçekleşiyor. 2021 yılı başında yapılan ihale ile başlayan hafriyat çalışmalarımızı bu yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. TÜİOSB’nin güçlü temeller üzerinde yükselmesi için toplam 300 hektarlık alanın birinci fazı olan 115 hektarlık alanda 70 sanayi parselinin, arazi düzenleme ve yol çalışmalarının sonuna geldik. İçme ve kullanma suyu, kanalizasyon şebekesi, atık su arıtma tesisi ve enerji altyapısını eksiksiz olarak hazırladığımız 'Türkiye’nin Yeni Nesil Sanayi Üssü'nde dijital altyapılı, endüstri 4.0 felsefesiyle sürdürülebilirlik hedeflerine uygun fabrikaların inşaatlarına yakın zamanda başlamayı planlıyoruz. Allah’tan bir mâni çıkmaz ise hedefimiz 29 Ekim'de 29 fabrikamızın temelini atmak.”

Gül Akyürek Balta, TÜİOSB'de dünyada ve ülkemizde belirlenen yeşil dönüşüm stratejileri paralelinde tarımsal ürün işleme ve gıda sektöründe faaliyet gösteren yatırımcı firmaların dijitalleşme, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Endüstri 4.0 odaklı sürdürülebilir üretim altyapısının güçlü bir şekilde oluşturulması için çok yönlü çalışmalar yürüttüklerini de kaydetti.

Toplantının ardından Vali Ali Hamza Pehlivan, TÜİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta ve heyet üyeleri, altyapı çalışmalarında sona yaklaşılan TÜİOSB inşaat alanında incelemelerde bulundular. 

 

 

Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER

  HABER ARA
 
 
  
  YAZARLAR
   
  FLAŞ HABER 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

tariminsesi.com | Kurumsal Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
tariminsesi.com © Copyright 2013-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA