“BİR İYİLİK ÖYKÜSÜ ”KONULU ANI YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI. | TARIMIN SESİ

             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    EKONOMİ    |    GIDA-TARIM-HAYVANCILIK    |    SAĞLIK    |    KÜLTÜR SANAT    |    SPOR


“BİR İYİLİK ÖYKÜSÜ ”KONULU ANI YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI.


MERSİN ÜNİVERSİTESİ VE TÜRKİYEDİL EDEBİYAT DERNEĞİ MERSİN ŞUBESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN “BİR İYİLİK ÖYKÜSÜ ” KONULU ANI YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI.

 

Mersin Üniversitesi'nin (MEÜ) Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği ile birlikte bu yıl onbirincisini düzenlediği anı yarışmasının kazananları belli oldu. Bu yıl 'Bir İyilik Öyküsü' temasıyla yapılan yarışmada birinciliği “Delice” adlı eseriyle Salih Yaşarikinciliği Fatma Esmer Karaciğerim” ve üçüncülüğü Songül Özlü Yarınlar Güzel Olacak ” adlı eserleri ile paylaştılar. Yarışmada birinci üçbin TL, ikinciye binbeşyüz TL, üçüncüye bin TL para ödülü yanı sıra kazanan üç eser sahibine de büyük Türkçe Sözlük hediye edildi. Zeki Bakıtral “Cehennemden İyilikler Ülkesine”, Dilara Eminoğlu “Sevginin Gücü”, Emine Hıdıroğlu “Sadık Dost”adlı eserleri ile mansiyon ödülleri takdim edildi.

 

Ödül töreni Mersin Üniversitesi öğrencilerininve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti. Prof. Dr. Ahmet Çamsarı Konferans Salonu’nda yapılan törene Mersin Üniversitesi RektörYardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Duman ve Aydın Eğin, Mersin illi Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Memur-Sen  Mersin İl Başkanı Abdulla Çelik, Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şube Başkanı Dr. Mustafa Erim, dernek yönetim kurulu üyeleri, öğrenciler ve Mersinli edebiyat severler katıldı.  

 

Törende konuşan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şube Başkanı Dr. Mustafa Erim

Neredeyse geleneksel hale gelen bu yarışmanın bu yıl onbirincisini gerçekleştiriyoruz. Sivil Toplum Kuruluşlarında güven ve istikrarsızlıktan yakındığımız günümüzde onbir yıl üst üste Mersin Üniversitesi ile bu programları yürütmüş olmaktan kurumsal olarak mutlu olduğumuz ifade etmek isterim.” Dedi .

Ayrıca konuşmasında Erim” İyilikle güzelleşen dünyada bugün bütün bunları unutur olduk. Oysa bizler iyilik yapmayı hayatın anlamı olarak kabul etmiş bir dinin mensuplarıyız.  Bizler iyilik üzerine inşa edilmiş bir medeniyetin çocuklarıyız., Bizler yaptığı yardımı  sadaka taşlarında gizleyen, sağ elinin verdiğini sol eli duymayan, mahalle bakkallarından borç defterlerini satın alan, sadece insana değil, tüm canlılara, hayvanlara, bitkilere ve tabiata iyilikle davranan bir coğrafyanın mirasçılarıyız. 

Sevgili dostlar gelin hayatımızı iyilikler üzerine inşa edelim. Birbirimize güler yüzlü olalım, selamlaşmayı yayalım, hasta komşumuzu ve dostlarımızı ziyaretimizle mutlu edelim, yaptığımız yemekten bir tabağı bir yoksulun sofrasına koyalım, kimsesiz çocukların yanaklarından süzülen gözyaşlarını silelim, yetimlerin başını okşayalım, merhameti yeniden bu coğrafyada hakim kılalım. Yoksulun hamisi olmayı tavsiye eden "sevdiğiniz şeylerden infak etmediğiniz sürece iyilik yapmış olmazsınız buyruğunu ve “Her iyilik bir sadakadır” düsturunu hayata geçirelim. Unutmayalım ki yalnız hayrı işleyen değil hayra vesile olan da, hayrı yapmış gibidir.

Ne geldiyse başıma iyilik yapmaktan geldi gibi yanlış anlayışları lügatımızda ve hayatımızdan çıkaralım. Bırakın iyilik gibi ulvi bir duyguyu yük olarak görenler kendi bencillikleri ve yalnızları içinde hayatlarını sürdürsünler. Ama siz iyilik yapmaya devam edelim” Dedi.  

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Mesin Şube Başkanı Mustafa Erim “İşte bu ülkenin değerlerini yeniden hatırlamak amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu yarışmanın ödül törenine emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı. 

Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı ödül töreni konuşmasında ise “ Üniversitemiz bugüne kadar birçok kurum ve dernekler ile paydaş projelerimiz oldu ancak sürekliliği maalesef olamadı. Ancak Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği ile onbir yıldır çok iyi bir işbirliği sürdürdüklerini söylerken bundan duydukları memnuniyetini dile getirdi. 

 

 

Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı yarışma konusunun 'Bir İyilik Öyküsü” olarak seçildiğini hatırlatarak, "Hayatımızda bize yapılan yada bizim yaptığımız bir iyiliğin mutlaka bu hayatta bir karşılığı olacaktır. Bu karşılık maddeb olmasa da vicdanımızdaki huzur ve rahatlıktır. Yapılan veya yapılacak iyilikler asla karşılıksız kalmaz ” Dedi. 

 

 

Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER

  HABER ARA
 
 
  
  YAZARLAR
   
  FLAŞ HABER 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

tariminsesi.com | Kurumsal Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
tariminsesi.com © Copyright 2013-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA